Koszyk
Zaloguj się
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
(l. 70-te XX w) M. KRÓL - RZEŹBA Z BRĄZU "PWSSP SCHOLAE BENE MERITO - PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA SZTUK PLASTYCZNYCH W POZNANIU" / "docentowi Andrzejowi KURZAWSKIEMU"
0
Opis
PWSSP SCHOLAE BENE MERITO PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA SZTUK PLASTYCZNYCHW POZNANIU
(autor: Mieczysław Król)
STARA (l. 70-te XX w) MASYWNA (1,44 kg) - RZEŹBA Z BRĄZU
Rzeźba podarowana: "docentowi Andrzejowi KURZAWSKIEMU"
Czas wytworzenia: l. 70-te XX w
Miejsce wytworzenia: Polska (Poznań)
"Mieczysław Król -
Data urodzenia1950
Studia: Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych, Poznań, dyplom z wyróżnieniem 1975. Był asystentem w Pracowni Rzeźby profesora Magdaleny Więcek-Wnuk oraz w Pracowni Medalierstwa i Drobnych Form Rzeźbiarskich profesora Józefa Kopczyńskiego (od 1976). Zawodowo związany z Pracownią Konserwacji Zabytków w Poznaniu. Autor rzeźb do zespołu pałacowo-parkowego Sanssouci w Poczdamie oraz ogrodu królewskiego pałacu Fredensborg królowej Danii Małgorzaty II. Dla Galerii Wielkich Wrocławian wykonał marmurowe popiersia: Theodora von Gosena, świętej Jadwigi Śląskiej i księcia Henryka Brodatego. Autor rzeźb, medali i tablic pamiątkowych."
"Andrzej Kurzawski w latach 1945-1951 ukończył studia w PWSSP w Poznaniu w pracowniach malarskich prof. prof. Wacława Taranczewskiego, Stanisława Szczepańskiego i Eustachego Wasilkowskiego. Dyplom z malarstwa sztalugowego i technik ściennych otrzymał w 1951 roku w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego.
Od 1949 był zatrudniony w PWSSP w Poznaniu jako asystent, adiunkt, docent, a od 1984 r. profesor ASP w Poznaniu. W latach 1975-1981 i 1984-1987 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Malarstwa Grafiki i Rzeźby. W latach 1981-1984 kierownik Katedry Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby.
"Brał również udział w międzynarodowych plenerach w kraju i za granicą m.in. w Pocitelji i w Prilepie w Jugosławii.
Jest laureatem licznych nagród artystycznych i państwowych w tym m.in. Nagród Ministra Kultury i Sztuki III, II i I stopnia, Nagrody Miasta Poznania, Nagrody Senatu ASP w Poznaniu - Scholae Bene Merito. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem za Ochronę Zabytków Województwa Poznańskiego, Złotą Odznakę ZPAP.
Żona Jolanta - artysta rzeźbiarz, synowie: Jakub ur. 1955 - inżynier, Piotr ur. 1958 - artysta malarz."
"Od 1951 roku brał udział (A. Kurzawski) w ok. 90 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Wystawy indywidualne:
rok 1953 - wystawa rysunków w klubie MPiK w Poznaniu,
rok 1957 - wystawa w galerii BWA w Poznaniu z J. Fliegerem i A. Gielniakiem,
rok 1964 - wystawa malarstwa Grupa Jednolita (H. Polański, J. Flieger, Z. Gromadziński i A. Górnik) w Poznaniu i w Kaliszu,
rok 1970 - wystawa malarstwa w BWA w Poznaniu,
rok 1977 - wystawa malarstwa w Poznaniu i w Pile,
rok 1988 - wystawa malarstwa w galerii Bazart w Poznaniu, rok 1989 - wystawa malarstwa w Muzeum Narodowym w Poznaniu,
rok 1990 - wystawa malarstwa w galerii BWA w Bydgoszczy,
rok 1994 - wystawa malarstwa w Fingel Rowgallers w Nottingham,
rok 1995 - wystawa malarstwa w galerii miejskiej w Mosinie,
rok 1997 - wystawa malarstwa w galerii BWA w Poznaniu,
rok 1998 - wystawa malarstwa w galerii BWA w Bydgoszczy,
rok 1999 - wystawa malarstwa w galerii Kordegarda w Warszawie,
rok 2001 - wystawa malarstwa w galerii U Jezuitów w Poznaniu."
Motyw główny rzeźby na podwyższeniu stylizowane litery - nazwa szkoły plastycznej:
"PWSSP"
(Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Poznaniu)
Pod literami inskrypcja łacińska:
"SCHOLAE
BENE
MERITO"
Na podstawie rzeźby pełna nazwa szkoły:
"PAŃSTWOWA WYŻSZA
SZKOŁA SZTUK
PLASTYCZNYCHW POZNANIU"
Rzeźba ofiarowana pracownikowi uczelni.
Dedykacja na awersie rzeźby:
"docentowi Andrzejowi KURZAWSKIEMU"
Stan zachowania rzeźby: b. dobry (-)
(patrz zdjęcia)
Rzeźba zachowana w bardzo dobrym (-) stanie.
Niwielkie skaleczenie krawędzi podstawy rzeźby (prawa strona).
Poza tym brak jakichkolwiek istotnych uszkodzeń.
Rzeźba nie była czyszczona - pokryta jest oryginalną, starą, ciemną patyną.
CHARAKTERYSTYKA:
Wymiary rzeźby:
wysokość: 21,0 cm
szerokość: 9,3 cm
głębokość: 7,8 cm
Ciężar rzeźby:
waga: 1.435 g
Materiał wykonania:
rzeźba: brąz